W dzisiejszej wiadomości chcielibyśmy przypomnieć o zmianach, które od 1 stycznia 2024 roku pozwalają na podjęcie pracy zawodowej, bez konieczności rezygnacji ze świadczenia pielęgnacyjnego. Oznacza to, że Opiekun OzN może łączyć pracę z opieką nad swoim Podopiecznym i nadal otrzymywać świadczenie.
Poniżej znajdziecie informacje na temat najważniejszych zmian, które weszły w życie w związku z nowym świadczeniem oraz informacje o czym należy pamiętać, pobierając świadczenie na starych zasadach.
Świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach:
🔍 jest wypłacane do momentu ukończenia przez osobę z niepełnosprawnością 18. roku życia. Po tym czasie świadczenie pielęgnacyjne ustępuje miejsca świadczeniu wspierającemu.
🔍umożliwia opiekunowi osoby z niepełnosprawnością łączenie pobierania świadczenia z zatrudnieniem.
🔍uprawnia opiekuna osoby z niepełnosprawnością do pobierania świadczenia do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła śmierć osoby z niepełnosprawnością.
🔍 jest zwiększane o 100% w przypadku pobierania go na drugie i każde kolejne dziecko.
🔍może otrzymywać matka, ojciec lub inna osoba obciążona obowiązkiem alimentacyjnym względem członka rodziny z niepełnosprawnością, małżonek, opiekun faktyczny, rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka/placówkę należącą do pieczy zastępczej.
🔍 nie koliduje z otrzymywaniem emerytury i renty.
Aby móc kontynuować pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach po tym jak upłynie ważność dotychczasowego orzeczenia należy spełnić łącznie 2 warunki:
👉 złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia w terminie 3 miesięcy od dnia kiedy upłynął termin ważności starego orzeczenia,
a następnie
👉 złożyć wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego na starych zasadach w terminie 3 miesięcy od dnia wydania nowego orzeczenia.
Uwaga! Wniosek o nowe orzeczenie osoba z niepełnosprawnością może jak najbardziej złożyć jeszcze w trakcie ważności starego orzeczenia.
źródło: https://www.gov.pl
Zainteresowanych tematem zachęcamy do kliknięcia w poniższy link. Znajdują się pod nim bardziej szczegółowe pytania i odpowiedzi, rozpatrywane na konkretnych przykładach.