Pomiń linki nawigacyjne i przejdź do treści strony
KRS: 0000387207

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych – co to takiego i jak je uzyskać?

Dodano 23 maja 2025

Praca w branżach związanych z opieką zdrowotną, kosmetologią i kontaktem z żywnością wymaga spełnienia określonych norm sanitarnych. Jednym z najważniejszych wymogów, które muszą wypełnić osoby pracujące w tych sektorach, jest posiadanie orzeczenia do celów sanitarno-epidemiologicznych, czyli książeczki sanepidowskiej. Jej uzyskanie wymaga czasu, który redukuje do minimum dostępna procedura online. W tym artykule wyjaśnimy, czym jest orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, kto musi je posiadać, a także powiemy, jak uzyskać je w szybki, wygodny sposób!

Czym jest orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych i kto go potrzebuje?

Orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, powszechnie znane jako książeczka sanepidowska, to dokument potwierdzający brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy w zawodach, które wiążą się z kontaktem z żywnością lub ludźmi. Jego celem jest zapobieganie rozprzestrzenianiu się groźnych chorób zakaźnych oraz zapewnienie bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i ich pacjentom oraz klientom.

Wielu pracodawców wymaga przedstawienia tego dokumentu już na etapie rekrutacji. Jest on niezbędny do pracy m. in. w branży gastronomicznej, spożywczej, medycznej, opiekuńczej oraz kosmetycznej. Osoby zatrudnione w restauracjach, sklepach spożywczych, placówkach medycznych, a także fryzjerzy oraz kosmetolodzy muszą więc dysponować aktualnym orzeczeniem do celów sanitarno-epidemiologicznych. Bez tego dokumentu nie można bowiem legalnie wykonywać pracy w zawodach, w których istnieje szczególnie wysokie ryzyko przenoszenia chorób zakaźnych.

Jak uzyskać książeczkę sanepidowską online?

Aby wyrobić orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, należy przejść badania laboratoryjne oraz odbyć konsultację lekarską z lekarzem medycyny pracy. Proces ten rozpoczyna się od wizyty w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej, gdzie należy dostarczyć próbki kału w celu poddania ich analizie pod kątem bakterii i pasożytów. Badania laboratoryjne trwają zazwyczaj kilka dni.

Po uzyskaniu wyników należy udać się na wizytę do lekarza medycyny pracy, który na podstawie badań wydaje orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Tradycyjna procedura jego uzyskiwania zajmuje więc zwykle od kilku dni do nawet kilku tygodni, zwłaszcza jeśli laboratoria są przeciążone, a terminy u lekarzy odległe. Na szczęście osoby, które chciałyby ją przyspieszyć, mogą skorzystać z procedury uzyskania orzeczenia online.

W jej ramach badania można zamówić przez internet, dostarczyć próbki do laboratorium i poczekać na wyniki, które w tym przypadku zostaną udostępnione pacjentowi elektronicznie w przeciągu kilku godzin lub dni. Konsultacja z lekarzem medycyny pracy odbywa się natomiast online, a orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych wydawane w trakcie wizyty od ręki.

Zaletą tej metody jest przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. W przypadku procedury online nie trzeba bowiem długo czekać na wizytę, dojeżdżać do placówek medycznych ani długo czekać na dokument. To idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą uzyskać książeczkę sanepidowską w jak najkrótszym czasie, bez konieczności odwiedzania wielu placówek medycznych.

Wpłać wysyłając SMS

Numer 75142

Treść JESTEM

Koszt 6,15PLN brutto (w tym VAT)